Ελεύθερη Ενημέρωση - Βήμα στην Άποψη

Παρασκευή 29 Ιουλίου 2011

Χρυσά τα κορίτσια του πόλο

Πηγή: To Βήμα
Η Εθνική γυναικών νίκησε (9-8) την Κίνα στον τελικό και αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια

Η Ελλάδα αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια στο πόλο γυναικών. Τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση νίκησαν 9-8 στον τελικό την Κίνα και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο.

Η Εθνική πόλο γυναικών είναι η μοναδική ομάδα στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού που έχει κατακτήσει Ολυμπιακό, ευρωπαϊκό και παγκόσμιο μετάλλιο!

Οι δυο ομάδες:

Κίνα (Χουάν Ζανέ): Γιανγκ, Τενγκ, Λιου, Σουν Γιούχουν, Χε, Σουν Γιάτινγκ, Σονγκ, Τσεν, Γουάνγκ Γι, Μα, Σουν Χουίζι, Ζιάνγκ, Γουάνγκ Γιν

Ελλάδα (Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά, Μελιδώνη, Ψούνη, Λιόση, Αβραμίδου, Ασημάκη, Ρουμπέση, Γερόλυμου, Μανωλιουδάκη, Αντωνάκου, Λαρά, Γουλά.

1η περίοδος (2-2)
1-0 για την Ελλάδα με γκολ της Ασημάκη!
1-1 για την Κίνα με την Πινγκ Λιου!
2-1 για την Ελλάδα με γκολ της Ρουμπέση!
2-2 για την Κίνα με  την Γι!
Τέλος της 1ης περιόδου και η Εθνική μας είναι ισόπαλη (2-2) με την Κίνα.

2η περίοδος (4-2)

3-2 για την Ελλάδα με το δεύτερο γκολ της Ρουμπέση!

4-2 για την Ελλάδα με την Μανωλιουδάκη!

Ολοκληρώθηκε η 2η περίοδος και η Εθνική μας προηγείται με 4-2.

3η περίοδος (8-6)
5-2 για την Ελλάδα με το τρίτο γκολ της Ρουμπέση!

5-3 μείωσε  η Κίνα με την Λιου!

6-3 για την Ελλάδα με την Ασημάκη!

6-4 μείωσε ξανά η Κίνα στα δύο γκολ με την Τενγκ!

7-4 και πάλι προβάδισμα τριών γκολ για την Ελλάδα με την Μελιδώνη!

7-5 μείωσε η Κίνα με την Γι Γουάνγκ!

8-5 με σκόρερ την Ασημάκη που φτάνει τα τρία γκολ!

8-6 μείωσε ξανά η Κίνα με την Γι Γουάνγκ!

Ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος και η Ελλάδα έχει προβάδισμα ασφαλείας δύο γκολ (8-6)

4η περίοδος

9-6 προβάδισμα τριών γκολ για την Ελλάδα με σκόρερ τη Λιόση!

9-7 η Σονγκ μείωσε για την Κίνα!

9-8 η διαφορά στο ένα γκολ καθώς η Κίνα μείωσε με την Σουνγκ!

Τέλος! Η Ελλάδα κερδίζει παγκόσμιο πρωτάθλημα για πρώτη φορά στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού.

Το χάλκινο στη Ρωσία

Η Ρωσία κατέκτησε την τρίτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε 8-7 της Ιταλίας στο μικρό τελικό. Είναι η τρίτη συνεχόμενη φορά (και τέταρτη συνολικά) που οι πρωταθλήτριες Ευρώπης παίρνουν το χάλκινο μετάλλιο σε ένα Παγκόσμιο, αλλά ποτέ δεν έχουν καταφέρει να παίξουν στον τελικό!